Własna hodowla przepiórek

Hodowla przepiórek? Nic prostszego!

Te wdzięczne, nietrudne w hodowli i przynoszące korzyści ptaki można bardzo szybko przystosować do przydomowej hodowli, dzięki czemu nie jest ona skomplikowaną procedurą.

 

ŁATWA HODOWLA – SZYBKI SPOSÓB NA OPŁACALNY BIZNES

Hodowla przepiórek nie jest skomplikowaną procedurą, co lepsze jest procedurą opłacalną! Jako, że przepiórcze mięso należy do jednych z najbardziej wykwintnych i dobrze opłacanych, a hodowla tych zwierząt nie jest drogą inwestycją, można uznać ten sposób zarabiania pieniędzy za świetny biznes. Ponieważ należą do najmniejszego, hodowlanego gatunku drobiu, zagospodarowanie miejsca do ich rozwoju nie jest dużym wyzwaniem. Dlatego też uważa się, że są one idealnym sposobem na domowy biznes. Warunki jakie należy im dostarczyć do prawidłowego rozwoju to dobrze oświetlone pomieszczenia – światło naturalne i sztuczne – oraz odpowiednia temperatura. Nie mają wymagań co do wilgotności powietrza. Bardzo łatwo zauważyć u nich „niezadowolenie” z panujących warunków – pierwszy symptom stanowi wypadanie piór.

 

SZYBKI ROZWÓJ PISKLĄT

To, co z pewnością powinno przykuć uwagę potencjalnego hodowcy to fakt, iż charakterystyczną cechą świeżo wyklutych piskląt jest szybkie tempo rozwoju. Mówiąc o szybkim tempie rozwoju mamy na myśli podwojenie masy piskląt już w drugiej dobie po wykluciu. Do uboju przeznacza się zazwyczaj młode osobniki, bardzo często mające już 6 tygodni, a więc okres opieki nad nimi jest stosunkowo krótki i niezbyt wymagający. Na jaja, będące również sporą dawką zysków nie należy czekać zbyt długo. Samice osiągają nieśność już w 7 tygodniu życia.

Należy pamiętać, aby tuż po wyjęciu pisklęcia z aparatu wylęgowego umieścić je w odpowiednio nagrzanym pomieszczeniu i dostarczyć letniej wody. Młode osobniki ze względu na bardzo szybką przemianę materii źle znosić będą długie transporty, należy więc ich unikać.

PRZEPIÓRKI? RARYTAS

Przepiórcze mięso uchodzi za jedno z najzdrowszych. Wynika to z konieczności karmienia ich naturalnymi witaminami, gdyż jako jedyne wyjątkowo źle znoszą syntetyczną żywność. Zatem świadomi klienci i konsumenci często sięgają po przepiórcze mięso i jaja. W Polsce coraz częściej sięga się po przepiórcze jaja, okres Wielkanocny jest tym najgorętszym, gdyż to właśnie wtedy najczęściej lądują na polskich stołach. Pomimo tego, że w Polsce ich mięso nie jest jeszcze nadzwyczaj popularne, a z jego walorów smakowych najczęściej korzystają zachodni sąsiedzi, szacuje się że wkrótce i nasz rynek doceni ten przysmak, a im wcześniej rozpoczęty biznes szybko okaże się strzałem w 10! Nie ma co dużo dywagować, gdyż każdy opłacalny biznes to strzał w 10. Niski koszt utrzymania i niski prób wymagania co do hodowli przepiórek z pewnością się do takich zalicza. Hurtowe cenny przepiórczych jaj wahają się od 20-24 groszy, natomiast cena za osobnika na rynku wynosi od 10-15 zł. Możliwości zarobkowe są zatem różne. Wystarczy zapewnić im optymalną temperaturę, która nie schodzi poniżej 20 ͦi tylko patrzeć jak rosną.