Wejście na rynek i 5 sił Portera.

Omówimy każdą z tych pięciu sił zgodnie z ustaloną strukturą.

Potencjalni konkurenci

Potencjalni konkurenci to osoby lub organizacje, które mogą wejść na rynek i konkurować z dotychczasowymi graczami. Wypadkowa sił, które wpływają na potencjalny wkład nowego gracza w rynek, to trudność wejścia na rynek, koszt wejścia na rynek oraz jakość doświadczenia obecnych graczy.

Na przykład, jeśli wejście na rynek jest łatwe i tanie, a obecni gracze mają słabą reputację, to istnieje wysokie ryzyko, że na rynek wejdzie wiele potencjalnych konkurentów, a to zwiększy konkurencję i obniży ceny. Z drugiej strony, jeśli wejście na rynek jest trudne i kosztowne, a obecni gracze cieszą się dobrą reputacją, to znacznie mniej potencjalnych konkurentów wejdzie na rynek.

Konkurenci istniejący

Konkurenci istniejący to firmy, które już działają w danym sektorze rynku. Wypadkowa sił, które wpływają na siłę konkurencji w sektorze, to liczba konkurentów, siła ich działań marketingowych, koszty produkcji oraz wielkość rynku.

Jeśli na rynku jest tylko kilka konkurentów, klienci mają ograniczone wybory, co zwiększa siłę konkurencji. Jeśli konkurenci prowadzą intensywną kampanię reklamową i marketingową, może to zwiększyć ich siłę na rynku. Wysokie koszty produkcji mogą skłonić firmy do podniesienia cen swoich produktów, co z kolei może wpłynąć na ich udział w rynku.

Zagrożenie ze strony produktów zastępczych

Zagrożenie ze strony produktów zastępczych to sytuacja, gdy klienci zamiast kupować produkty danej firmy, decydują się na kupno produktów z innej branży. Wypadkowa sił wpływających na zagrożenie ze strony produktów zastępczych to dostępność produktów zastępczych, ich cena oraz jakość oferowanych produktów.

Jeśli na rynku dostępnych jest wiele produktów zastępczych, to może to zmniejszyć siłę obecnych graczy i wpłynąć na ich udział w rynku. Niskie ceny i dobrej jakości produkty zastępcze również mogą przyciągać klientów i wpłynąć na siłę istniejących graczy.

Siła kupujących

Siła kupujących to wpływ konsumentów na ceny i jakość produktów na rynku. Wypadkowa sił wpływających na siłę kupujących to liczba i siła negocjacyjna klientów.

Jeśli na rynku jest wielu klientów, to to zmniejsza siłę obecnych graczy i może wpłynąć na ceny ich produktów. Jeśli klienci mają silną pozycję negocjacyjną, to mogą oni również wpłynąć na jakość oferowanych produktów.

Siła dostawców

Siła dostawców to siła, jaką wywierają dostawcy produktów na udział obecnych graczy na rynku.

Wypadkowa sił wpływających na siłę dostawców to liczba i siła negocjacyjna dostawców, dostępność surowców oraz koszty transportu.

Jeśli na rynku jest tylko kilku dostawców, to obecni gracze są bardziej uzależnieni od ich usług i to zwiększa siłę dostawców na rynku. Dostawcy, którzy mają silną pozycję negocjacyjną, mogą narzucać wysokie ceny i warunki płatności, co wpłynie na koszty produkcji i ceny oferowanych produktów. Dostępność surowców także wpłynie na siłę dostawców – jeśli surowce są trudno dostępne, to dostawcy również zyskują na sile.

 

Czytaj również: „Przykład analizy SWOT dla firmy usługowej.” – Biznes.it

 

Wszystkie pięć sił Portera wpływa na konkurencyjność danej branży i ma znaczny wpływ na strategię biznesową firm działających na danym rynku. Przedsiębiorstwa powinny brać pod uwagę te czynniki i ustalać swoją strategię tak, by zwiększyć swoją siłę na rynku i konkurować z innymi firmami.