Przelew SEPA

Przelewy SEPA to bardzo często używana przez Polaków opcja dokonywania płatności w Euro. Na czym dokładnie polega ten system?

Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję, że za przelewy w Euro do europejskich banków można zapłacić mniej niż dotychczasowo. Dzięki temu Europejczycy mogą zaoszczędzić na przelewach. Wyliczono bowiem, że aktualnie oszczędności sięgają nawet do 2-3% europejskiego PKB.

Do systemu SEPA przyłączyło się 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria. Jeśli chodzi o banki polskie, to do systemu przystąpiło ich aż 17.

W systemie płatniczym SEPA chodzi głównie o maksymalne uproszczenie dokonywania przelewów. Chodzi tutaj zarówno o zwiększone bezpieczeństwo, jak i szybkość (maksymalnie w przeciągu trzech dni roboczych przelew powinien trafić z jednego konta na inne. Dodatkowo minimalizowane jest ryzyko powstawania błędów, co zdarza się przy przetwarzaniu ręcznym.

Ważną kwestią jest również doprowadzenie do stanu, w którym tego typu przelewy nie będą kosztowały więcej niż przelewy krajowe. Jednak SEPA to nie tylko program zwiększający wydajność dokonywania przelewów. SEPA wprowadzi w życie wspólne zasady i standardy techniczne wśród banków będących w tym systemie. To wszystko ma uprościć systemy płatnicze w ogóle, a także doprowadzić do wzmocnienia waluty Euro, jako głównego środka płatniczego pomiędzy bankami.

Co więcej, nie tylko przelewy między bankami zagranicznymi są możliwe dzięki systemowi SEPA. Przelewy będą mogły być dokonywane również między bankami krajowymi. Wszystko będzie odbywało się na tych samych, prostych zasadach.

Dla kogo przelewy SEPA są opcją atrakcyjną? Przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy handlują z partnerami zza granicy. Przy dużej ilości przelewów na wysokie kwoty, ułatwienie i przyspieszenie dokonywania płatności może przyczynić się do wyższych zysków i większych możliwości obrotu pieniędzmi.

Dla klienta indywidualnego tego typu przelewy również będą korzystną opcją, szczególnie w przypadku zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, a także w przypadku osób, które są zatrudnione w jednym z krajów europejskich i ich rodzin.

Przy przelewach między złotówkami a Euro należy liczyć się z automatycznym przewalutowaniem. Taka opcja jest najprostsza, a przy tym najbardziej kosztowna. Bank ma prawo ustawić kwotę przewalutowania na wyższą, niż jest dostępna w zwykłych kantorach i najczęściej działa na niekorzyść konsumenta. Banki, przy przelewach SEPA pobierają jednorazową opłatę w wysokości 5zł lub większą przy wyższej kwocie przelewu.