Pomysł na biznes – firma transportowa

Firma transportowa jest dobrym pomysłem na biznes. Wielu przewoźników decyduje się na prowadzenie własnej firmy transportowej w formie jednoosobowej, ponieważ procedura powstawania takiej firmy jest dość prosta i łatwo dostępna. Załatwianie formalności związanych z prowadzeniem tego rodzaju działalności można załatwić w jeden dzień a formalności dopełnić nawet za pomocą komputera.

Jak w każdym rodzaju własnego biznesu istnieją tutaj plusy i minusy

 

Bardzo ważna w tym biznesie jest cena ropy wszak jest to wydatek sięgający 60% wszystkich miesięcznych wydatków. Chcąc prowadzić firmę transportową już na samym początku musimy zdecydować o zakresie jej przyszłego działania, na które mogą się składać: spedycja, czyli przewóz towarów, transport krajowy osób i towarów, transport krajowy osób i towarów, transport ekspresowy, transport chłodniczy. Mimo, że firm transportowych na rynku jest dość dużo w dalszym ciągu jest to dość dobrze prosperujący biznes a co za tym idzie opłacalny finansowo. Należy jedynie wstrzelić się w niszę na rynku transportowym i dobrze wykorzystać swoje kontakty. Posiadając już grupę swoich stałych klientów można zarobić około pięć, sześć tysięcy miesięcznie. Firma transportowa to przedsięwzięcie dość drogie. Należy odpowiednio przemyśleć, na co nas stać.

 

Jeśli nasza firma będzie dysponowała samochodami o masie nieprzekraczającej 3, 5 tony, to wystarczy prawo jazdy kategorii B oraz zarejestrowanie działalności.


Przy większych gabarytach samochodów kierowcy potrzebują odpowiednich uprawnień. Podczas rozkręcania firmy pierwszej kolejności o uzyskaniu odpowiednich licencji i zezwoleń oraz kupić odpowiednie do danego transportu samochody, albo wziąć je w leasing. Aby prowadzić firmę transportową potrzebne jest Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego dotyczy to przewozów krajowych. Przewozy międzynarodowe również wymagają takiego zezwolenia. Do sprawnego prowadzenia firmy transportowej potrzebne jest wiele informacji dotyczących rynku. Można korzystać tutaj z informacji w internecie bądź prasie branżowej.

Każda firma transportowa potrzebuje swojej siedziby, czyli miejsca gdzie będzie znajdowała się baza firmy. Będzie tam potrzebne miejsce na biuro oraz w zależności od wielkości floty samochodowej odpowiednie miejsce na postój samochodów. Dobrze jest również zorganizować swojego rodzaju magazyn, pomieszczenie, w którym będziemy przechowywali sprzęty. Najczęściej tereny takie się wynajmuje, ponieważ mało, kto dysponuje aż takim dużym terenem. Teren naszej bazy nie musi mieścić się w ścisłym centrum, ale powinno to być miejsce, do którego klient dotrze z łatwością.

Firma transportowa posiada wiele zalet. Najważniejsza z nich jest fakt, ze samochodem można dotrzeć wszędzie. Cały kraj jak i zagranica są gęsto obsiane siecią dróg, co sprawia, że bez problemu dostaniemy się z miejsca na miejsce. Kolejna bardzo ważną zaletą jest brak przeładunku towaru. Firm transportowa odbiera towar od klienta i zawozi go w określone w umowie miejsce bez zbędnego przeładunku towaru jak odbywa się to podczas transportu morskiego, kolejowego czy lotniczego. Transport drogowy jest dość tani a na dodatek można nim przewozić praktycznie każdy rodzaj towaru. Samochody posiadają różne wymiary i różną pakowność oraz różne przeznaczenie. Znajdzie się nawet samochód do najbardziej wymagającego zlecenia. Istnieją nawet samochody do przewożenia ładunków ponad gabarytowych.

 

Dużym minusem prowadzenia firmy transportowej jest odpowiedzialność majątkowa za przewożone niejednokrotnie bardzo drogie towary.

Towar jest własnością firmy czy osoby zlecającej przewóz a przewoźnik na czas transportu jest w pełni odpowiedzialny za przewożony towar. Szansa, ze nasza firma odniesie sukces zależy głównie do nas. Dużą rolę gra tu nasze zaangażowanie w poszukiwanie zleceniodawców. Najlepiej, gdy jest to stała współpraca z dużymi firmami. Można wtedy liczyć na ciągłe zlecenia przewozu a co za tym idzie z góry przewidziany zarobek w danym okresie. Jest on przecież bardzo ważny.

 

Jeśli jesteś zdecydowany na założenie własnej firmy transportowej, zapoznaj się z przykładowym biznesplanem: Terazbiznes.pl – biznes plan firmy transportowej