Hodowla szynszyli

Strategia rozwojowa gospodarstwa rolnego to coś, co spędza sen z powiek każdemu rolnikowi. Poza między innymi hodowlą bydła, której opłacalność przechodzi rozmaite wahania, coraz większym zainteresowaniem cieszy się dział produkcji specjalnej. Jako główna działalność bądź też dodatkowe źródło dochodu. Rolnicy i początkujący hodowcy szukają alternatyw, a jedną z nich stanowią zwierzęta futerkowe, cieszące się coraz większym uznaniem. W tym szynszyle, których skórki są warte od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych na rynkach zagranicznych. Ile jednak trzeba zainwestować, by ostatecznie zacząć zarabiać?

Przede wszystkim hodowla szynszyli wymaga bardzo dużej wiedzy oraz niemałych nakładów finansowych. Wiedzę można zdobyć decydując się na przykład na szkolenia organizowane przez Związek Hodowców Szynszyli w Myślenicach. Do tego warto odwiedzić kilka innych gospodarstw zajmujących się takową hodowlą, dla zyskania oglądu względem tego, jakie są potrzebne warunki do hodowli i z czym zmagają się ich właściciele. Nadto na uwagę zasługują pozycje książkowe zawierające szereg porad i wskazówek oraz przydatne adresy.

Na początek dobrze jest zainwestować w niewielkie stado. Dla nabycia doświadczenia w praktyce. Zestaw szesnastu samic oraz czterech samców to koszt około 4500 złotych. Można pokusić się o zakup gotowych regałów z klatkami na szesnaście szynszyli, gdzie jeden kosztuje około 2000 złotych. Hodowla staje się jednak opłacalną dopiero wtedy, gdy składa się z około 100 samic, a przy takiej liczbie koszt przyszłej fermy urasta do około 40 tysięcy złotych. Inwestycja taka realnie zwraca się po trzech latach i dopiero wtedy zaczyna przynosić oczekiwane dochody.

Szynszyle wymagają zastosowanie wysokiej jakości pasz granulowanych o specjalnym składzie. Do tego bardzo dobre siano. Nie może być w nim chwastów z łąk podmokłych i nie może być zawilgocone. Pokarm dla szynszyli można przechowywać maksymalnie trzy miesiące, ponieważ po tym czasie dochodzi do ubytków witaminy A.

Szynszyle wymagają pomieszczeń suchych, jasnych i dobrze wentylowanych, zapewniających temperaturę w przedziale 18 stopni zimą i 24 stopni latem. W klatkach zaś nie może zabraknąć karmidełka, poidełka automatycznego bądź też butelki zakończonej szklaną rurką. Do tego pojemniki na siano, lizawki oraz kostki do ścierania zębów.

Raz w tygodniu szynszyle wymagają kąpieli pływowej wykonanej z mieszanki piasku z talkiem, zaś raz w miesiącu należy uzupełnić pył kąpielowy i kostki pumeksu, a także generalnie posprzątać klatki.

Istotną jest również lokalizacja fermy, która musi odpowiadać przepisom sanitarno-higienicznym. Nie może być uciążliwa dla środowiska z powodu zapachów. Nie może również przyczyniać się do skażenia powietrza, wody oraz gleby. Ferma wymaga odpowiedniego gruntu oraz uzbrojenia terenu.

Cykl produkcyjny może trwać przez cały rok, przy czym nasilony rozród występuje wiosną oraz jesienią. Do tego hodowcy, którzy planują samodzielnie wykonywać ubój oraz skórowanie zwierząt, muszą zaopatrzyć się w kiler, deskę do skórowania, skalpele, pręt do skórowania, trociny oraz pinezki.

Wydatków jest więc sporo, a i potrzeba czasu, by osiągać dochody, ale hodowla futerkowców, w tym przypadku szynszyli jest opłacalną, biorąc pod uwagę ceny zwierząt hodowlanych, a przede wszystkim skór sprzedawanych na rynku krajowym, jak i zagranicznym.